Cleveland Family History Society

Apprentices

APPRENTICES TO THE COMPANY OF SHIPWRIGHTS

 

The listing of names are taken from the extant records of the Company of Shipwrights of Newcastle-upon-tyne which should be found in the Northumberland CRO. There are 13 volumes made up of the book of orders and rules of the company 1622 – 1908; records of the Company’s meetings with lists of attendances; admissions dating from 1711 – 1873; the annual accounts from 1673 – 1887; two registers of the fines levied on members from 1753 – 1874,and two volumes of records of apprentices indentured to members of the Company and shipwrights made free of the Company dating from 1613 – 1945.

Names given here are only those where the place of origin was in South Durham or North Yorkshire.

 

Date

Apprentice

Father and Occupation

Origin

Shipwright

Date of Freedom

1708

 Jas WHITE

 Enoch: Weaver

 Bp Auckland

 Edwd BLUNT

1718

1729

 Thos HINDSON

 John: Tobacconist

 Bowes

 Robt WALLIS

1670

 Willm PARK

 Willm:

 Cockfield

 Thos WRANGHAM

1677

1687

 Jon NICHOLSON

 Willm: Yeoman

 Cotherstone

 Matthew HUTCHINSON

1691

 Leonard WILSON

 John: Yeoman

 Cotherstone

 Matthew HUTCHINSON

1699

1694

 Ambrose APPLEBY

 Ambrose: Yeoman

 Cotherstone

 John GORDON

1756

 John HETT

 Jas: Yeoman

 Greatham

 John HEADLAM

1693

 Thos HALLIDAY

 Geo: Yeoman

 Grindon

 Willm STROTHER

1676

 Robt SCAIFE

 John: Yeoman

 Heighington

 Thos POIDE

1684

1685

 Thos BAILES

 Willm: Yeoman

 Hunderthwaite

 Edwd GREENE

?

 Frank MAYERS

 Thos: Yeoman

 Hutton Henry

 John COLLYER

1687

1694

 Geo. ILEY

 Geo: Yeoman

 Killerby

 Marmaduke SMITHSON

1722

 Robt METCALFE

 John: Yeoman

 Marske

 Jos CAMPION

1735

1707

 Jos CAMPION

 Robt:

 Marske

 Thos CAMPION

1714

1707

 Willm LIDSTER

 Richd: Yeoman

 Coxgreen

 Paul HALLIDAY

1763

 John OXNARD

 Edwd: Gent

 Mickleton

 John GOTHARD

1764

 John RAYNE

 Willm: Yeoman

 Mickleton

 John GOTHARD

1710

 John SHIPHERD

 Henry: Yeoman (dec.)

 Newsham

 Thos WALLAS

1718

1693

 Nicholas CHAPMAN

 Thos: Yeoman

 Norton

 Thos CAMPION

1689

 Willm BRISEAU

 John: Yeoman (dec.)

 Ovington

 John COLLYER

1698

1727

 Peregrine HUTTON

 Willm: Gent

 Piercebridge

 Edwd TREWHITT

1734

1746

 Robt SMITH

 John: Yeoman

 Ravensworth

 John CARRIER

1694

 John GOODSON

 Thos: Yeoman (dec.)

 Summerhouses

 John GOODSON

1717

 Richd WATSON

 Anthony: Yeoman

 Tunstall

 Thos WALLAS

1716

 Benj LOTHERINGTON

 Benj: Master Mariner

 Whitby

 Willm TREWHITT

1726

 Robt STONEHOUSE

 Lawrence: Yeoman

 Whitby

 Jos CAMPION

1734

1716

 John TULIPP

 John: Yeoman

 Cowpen

 Samuel TULIPP